X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

WordPress Kullanıcı (Yazar) Eklemek

AnasayfaYazılarWeb YazılımWordPress Kullanıcı (Yazar) Eklemek


WordPress'in ilk yapım amacı blog siteler oluşturmak isteyenler için basit ve kullanışlı bir php sistem oluşturmaktı. Kullanıcılar tarafından çok fazla ilgi ve talep görünce wordpress.com sitesi ile verilen blog hizmeti daha farklı bir alana yönlenmiş ve wordpress.org hayata geçmiştir. Webmasterlar wordpress.org aracılığı ile şimdi dünyanın her yerinde kullanılan bu sistemi indirerek içerisine istedikleri temayı yükleyip kolay bir şekilde içeriklerini yayınlayabilmektedir.

Tüm bu aşamalardan sonra elbette ücretsiz wordpress temalar artık yetersiz gelmeye başlamış ve profesyonel tema yapımı gelişmeye başlamıştır. Gelişim süreci kısaca böyle olan wordpress, şimdi dünyaca bilinen bir php yazılım haline gelmiştir. Hal böyle olunca insanlar hiç durmamış ve sürekli wordpress tema geliştirmeye devam etmiştir.

İşte bu wordpress yapımcılarından birisi de theWP.cpom.tr'dir. THEWP tarafından üretilen wordpress temalar arasında blog temasından tutunda, kurumsal tema, ürün teması, portal teması ve haber teması olmak üzere bir çok kategoride tema bulunmaktadır. Bugünkü konumuzda bu temalar arasında yer alan haber teması için yazar ve editör ekleme nasıl eklendiğini anlatmak. Hemen konuya geçelim.

WordPress'e Nasıl Kullanıcı Eklenir?

Başlıkta bahsedilen "kullanıcı" sitenizde oluşturacağınız yazar, editör, abone gibi hesap rollerine verilen genel bir isimdir. Size kullanıcı hesabın açın denildiğinde bu hesaplardan birisi yazar veya editör olabilir, admin hesabı olabilir. Hesap açmak için wordpress panelinizde sol menülerde bulunan "Kullanıcılar" kısmına gelip "Yeni Ekle" diyerek yeni kullanıcı oluşturmanız için gireceğiniz bilgi alanını açmanız gerekiyor. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi...

Yukarıdaki resimde görülen alanı açtıktan sonra 2 numara ile gösterilen yerdeki bilgileri doldurduktan sonra 3 numaralı yerden hesabı açacağınız kişinin rolünü seçmeniz gerekiyor. Bu roller ne işe yarıyor derseniz?

1- Abone: Kullanıcınızı abone olarak belirlerseniz, bu kişi sadece blogunuza yorum yazabilir. Yani blogunuzdaki yazılar ile ilgili herhangi bir şey yapamaz. Dolayısıyla blogunuza yazar bulduğunuz zaman o kişiye abone yetkisi vermemelisiniz.

2- İçerik Sağlayıcı: İçerik sağlayıcılar, yönetim panelinden yeni yazı oluşturabilir ancak yayınlayamazlar. Yani yazılarını taslak şeklinde oluşturup, sizin onayınızı beklerler. Blogunuza yeni bir yazar bulduğunuzda, yetki seviyesini içerik sağlayacı olarak belirlemenizde fayda vardır. İlk zamanlar kontrolü elde tutmanız gerekir.

3- Yazar: Eğer yazarınıza Yazar yetkisi verirseniz, bu kişi kendi yazılarını yayınlama yetkisine sahip olur. Yazılara etiket koyabilir, ketegori ekleyebilir hatta bir süre sonra yazdığı yazıyı yayından da kaldırabilir. Yazar statüsü, içerik sağlayıcısının bir üst seviyesidir.

4- Editör: Editör, yazardan farklı olarak yetkisini tüm yazılar üzerinde kullanabilir. Blogunuzdaki tüm yazıları silebilir, yazıların etiketlerini veya kategorilerini düzenleyebilir. Yazarınıza editör yetkisi verirken 2 kere düşünün derim çünkü bu yetki çok kritiktir.

5- Yönetici: Adından da anlaşılacağı gibi, Yönetici her şeyi değiştirme veya düzenleme yetkisine sahiptir. Blogunuzu ilk oluşturduğunuzda size yönetici yetkisi verilir. Blog sahipleri veya ortaklarınını kendilerinden başka hiç kimseye yönetici yetkisi vermemelerinde fayda vardır.


Dipnot: Eğer theWP.com.tr'nin ürettiği A4Haber temalarından birini kullanıyorsanız haber temasındaki "Yazarlar" bölümünde yazarların listelenmesi için açtığınız kullanıcı hesabının rolü Yazar veya Editör olmalıdır. Aski halde temada belirtilen yerde hiç kimse listelenmez.


Son Olarak (ÖNEMLİ)

Kullanıcı hesabı açarken, kullanıcının siteye girmesi için seçeceğiniz "kullanıcı adı" kısmına türkçe karater ve boşluk kullanmamanız gerekir. Aski halde kullanıcı siteye giremez, ikinci olarak da temada belirtilen yerde yazar olarak listelense bile isminin üzerine basıldığında yazara ait bilgiler yanlış çıkabilir.


Top