X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Kolay Adsense Onayı Nasıl Alınır?

AnasayfaYazılarGoogle SEOKolay Adsense Onayı Nasıl Alınır?

Merhaba değerli okurlarımız ve müşterilerimiz, THEWP olarak tema işine ilk başladığımız sıralarda ilk hedefimiz Google Adsense politikalarına uygun temalar hazırlamaktı ve bunu ilk temamız olan Fullsense Teması ile başarmıştık. Tema müşterilerimizden çok güzel geri dönüşümler aldıktan sonra da zaten temayı sürekli güncel tuttuk ve 3 yıldır aktif bir şekilde bu temanın satışı devam etmektedir.

Fullsense ile sitelerinden Adsense onayı alıp kazanç sağlayan yüzlerce müşterimiz bulunmaktadır. Bu yüzden adsense'nin az çok ne istediğini biliyoruz ve bu yazımızda sizler için bazı ipuçları ve neler yapıp neler yapmamanız gerektiğini anlatacağız. Öncelikle yapılan hatalardan ve neler yapmamanız gerektiğini anlatmaya başlayarak asıl yapılması gerekenleri belirteceğiz.

Adsense başvurusu yapan bir çok kişinin başvurusu adsense tarafından sitelerinin incelenmesi sonucu "yetersiz içerik" denilerek reddedilmektedir. Oysaki başvuru yapan kişiler;

A- Sitelerine 300 kelime özgün içerik girdiklerini
B- Günlük hit sayısının 50-100 arası olduğunu
C- Temalarındaki reklam yerleşimini doğru yaptıklarını
D- Siteyi açtıktan 1-2 ay sonra başvuru yaptıklarını

söylemektedir. Tüm bunlar doru bilinen ama yeterince doğru olmayan şeylerdir.

Yukarıdaki maddeleri şöyle düzenlemek gerekir:

A- En az 300 kelime özgün makale ile sitenize giren kişilerin istediğini verebildiniz mi?
B- Günlük hit sayısı 50-100-150 olmasının bir önemi yok, önemli olan insanların arama motorunda aradıkları içeriği tam olarak karşılık gelen içeriği oluşturup onları sitenize çekebildiniz mi? İnsanların aradıklarını tam olarak siteniz karşıladığında zaten bu sayı 50-100 değil zamanla 400-500 hatta kısa sürede daha fazlası olabilir.
C- Temanıza reklam yerleşiminizi doğru yapmış olabilirsiniz ama mobil ve masaüstü reklam alanlarınız tamda Google'ın istediği şekilde mi?
D- Başvuru için acele etmiş olabilir misiniz?

diye sizlere bu soruları sorarak asıl yapılması gerekenleri anlatmaya başlayalım. A,B,C ve D olarak aşağıda geniş bir şekilde bu maddeleri değerlendireceğiz.

Adsense Başvurusunda Önemli Olan Nedir?

A) Özgün ve Farklı İçerik

Öncelikle başvuru yaptığınız sitenin içeriği özgün ve ziyaretçileri tatmin edici olmalıdır. Tatmin edici derken ne demek istiyoruz? Sitenize arama motoru ile gelen kişiler, arattıkları şeyle alakalı olarak yeterince bilgi sahibi olabiliyor mu? demektir.

Özgün içerik derken ne demek istiyoruz? Diğer sitelerdeki içerikle sizin içeriğiniz arasındaki farktan bahsediyoruz. Örneğin çabuk para kazanmak isteyenlerin ilk tercihi moda veya yemek tarifi sitesi oluyor çünkü ellerinin altında çok fazla kaynak var ve hemen görsel ve benzer içerik üretebiliyorlar. İşte bu en büyük 1. yanlışınız.

Benim sitem diğer sitelerle aynı içeriğe sahip diye Adsense onayı alamayacak mı yani? diye düşünebilirsiniz, tabii ki yanılıyorsunuz. Yine yukarıdaki moda sitesi örneğinden ilerleyelim. Dünyada yerli yabancı milyonlarca moda sitesi vardır ama aralarındaki farklar mutlaka vardır, belkide bazıları birbirinin kopyasıdır ama Adsense reklamı yayınlıyor olabilirler. Bu çelişkinin sebebi, aynı olan moda siteleri belki daha önceden adsense başvuru yapmış olabilir, farklı bir site ile başvuru yapıp o sitelerinde de reklamları kullanıyor olabilirler. an eminiz !

Örneklerle konuyu çok uzattık sadede gelelim. Kısaca demek istediğimiz şey, kimsenin bilmediği (varsa tabi) veya az bilinen bir sektöre yönelik site açıp, insanları doyurucu, özgün yazı ve özgün resimlerle (kendi çektiğiniz resim olabilir) sitenizi oluşturabilirsiniz. 

B) Doğal Trafik

Sitenizin trafiği yani ziyaretçi sayısı (hit) kazanması çok zor gibi düşünülse de yukarıdaki ilk maddede anlatıldığı gibi bir site hazırlamanız, zamanla google'ın hoşuna gitmesi ile birden patlama yapabilir. O yüzden sitenizin günlük hiti 300-500 arasına ulaşmadan başvuru yapılması doğru değildir. Bu birazda D maddesinde anlatacağımız şeyle de aynı diyebiliriz.

C) Tema ve Reklam Yerleşimi

Google hızlı ve sade olan her şeyi sever ve gözünde değerini yükseltir. Hız konusu zaten biliyorsunuz, sitenizde gereğinden fazla büyük resimler kullanmak, çok fazla java script özelliğinin olması, temanızdaki sorgu sayısının fazla olması ve gerekli optimizasyonların yapılmamış bir tema kullanılması sitenizin hızını aşağılara çekecektir. Bu yüzden tema almadan önce GTmetrix.com ve diğer SEO puanı ölçen sitelerde sorgulatmanız gerekir. Sorgulama sonucu %85 ve üzeri çıkan sonuçlar genel olarak iyi olarak değerlendirilmektedir.

Sorgulama sonucu iyi değerlere sahip bir tema buldunuz diyelim ama Google Adsense'e yönelik bir site için reklam yerleşimi de önemli. Bu yüzden Adsense Reklam Politikalarına uygun yerleşime sahip temayı tercih etmeniz gerekir.

D) Başvuru Zamanı

Yukarıda Doğal Trafik maddesinin sonunda söylediğimiz gibi sitenizin doğal yollarla hitinin artmasını sabırla beklemeniz gerekir. Sitenize herhangi bir seo çalışması yapmadan sitenin doğal olarak hitlenmesini beklemek Adsense Onayı Alabilmek için önemlidir. Bu yüzden başvuru sırasındaki hit sayısı kesin bir bilgiye henüz sahip olmadığımız için en az 300-500 arası olması gerektiğini söyleyebiliriz. Tabi bu sayı daha fazla olursa ve içeriğiniz söylendiği gibi dolu doluysa şansınız her zaman daha fazla olacaktır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, umarız bu yazıdan sonra Google Adsense Onayı almış olursunuz :) Kolay gelsin.


Top